reklama

Smutná realita na Univerzite Komenského

Navzdory tomu, že štúdium na niektorých fakultách Univerzity Komenského (UK) je naozaj na veľmi dobrej úrovni, a to len vďaka niektorým špičkovým učiteľom, ktorých bohužiaľ ubúda, univerzita sa ako celok prepadáva v medzinárodných hodnoteniach a budovy sa doslova a do písmena rozpadávajú. Napriek tomu si rektor kupuje drahú luxusnú limuzínu ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (129)

Počas letných prázdnin v roku 2010 odpadol na jednej z budov Univerzity Komenského balkón (pozri fotografie č. 1, č. 2 a č. 3 umiestnené na konci článku). Jedná sa o fakultu, ktorá je podľa správy ARRA najlepšou fakultou zameranou na prírodné vedy na Slovensku. Ale nie je ani tak dôležité, ktorá fakulta to je, pretože to nie je jediná budova v katastrofálnom stave. K tejto havárii došlo počas víkendu a našťastie sa pri tejto udalosti nikto nezranil. Náklady na provizórne opravy fasády budovy boli v desiatkach tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zvláštne, že vzhľadom na havarijnú situáciu budov UK si v roku 2013 kupuje rektor UK Prof. Mičieta (foto č. 4) novú luxusnú limuzínu. Ešte čudnejšie sú jeho dôvody. Pán rektor sa obáva o vlastnú bezpečnosť, ktorú mu zrejme môže poskytnúť len luxusný Mercedes triedy E v hodnote 63 096 Eur. Podľa tejto logiky sú iné lacnejšie autá nebezpečné a pán rektor si mal potom radšej kúpiť tank. To, že budovy UK sú stále v havarijnom stave a bezpečnosť študentov a pracovníkov je tiež ohrozená, to rektorovi samozrejme nevadí. Podotýkam, že na tej istej fakulte sa v tom istom roku počas leta prepadol aj strop na jednej z posluchárni. Našťastie počas leta keď tam nikto nebol a preto to skoro nikto ani nevie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotný nákup rektorovej luxusnej limuzíny odobrila aj strana SMER-SD. V článku SME z 10.02.2013, ktorý informuje o nákupe limuzíny pre rektora, sa v diskusii s vysokou kadenciou objavujú príspevky od tzv. úderky zo Súmračnej. To je pravdepodobne jeden človek, ktorý má veľké množstvo registrovaných profilov pod ktorými medzi sebou diskutuje, a to striktne len na jednu tému: obhajovať špinavé kšefty okolo strany SMER-SD, resp. osoby predsedu Fica. Hneď prvý príspevok pod týmto článkom je od oreo12 alias darejik alias autor22, ktorý(á) dáva k téme typický argument hodný demagógie predsedu SMERu:

„....prečo by sa rektor UK najväčšej a najstaršej Univerzity na Slovensku nemohol voziť ma takomto autíčku...."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno, najväčšia a najstaršia univerzita, ale otázka by mala byť podľa mňa postavená takto:

Univerzita, ktorá vo svete nemá vo svete nijaké meno; univerzita, ktorá nie je ani medzi 500 najlepšími univerzitami; univerzita, ktorá sa každým rokom rozpadáva; navyše univerzita v krajine, ktorá je jedna z najchudobnejších v celej eurozóne, tak môže si rektor takejto univerzity morálne dovoliť kúpiť také drahé auto?

Zo zaujímavosti som napísal na niekoľko univerzít v okolí ohľadom toho aké autá používajú ich rektori. Nie všade mi odpísali, ale tak napr. rektor na Varšavskej Univerzite (počtom študentov 2x väčšia ako UK) používa Audi A6 z roku 2005. Či sa pri tom cíti bezpečne mi nenapísali. Pritom podľa svetového hodnotenia univerzít sa Varšavská Univerzita nachádza medzi TOP 500, o čom môže UK len snívať. UK predbiehajú aj univerzity v krajinách ako sú Malajzia, Čile, Egypt, Irán alebo Saudská Arábia. Nehovoriac o tom, že každá z krajín V4 má aspoň jednu univerzitu v TOP 500.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rektor UK Prof. Mičieta ako aj mnoho ďalších funkcionárov sa na riadiace pozície pretlačili nie preto, aby zlepšili fungovanie pracoviska, ale preto aby si užívali výhody spojené s funkciou. A práve preto nemá univerzita žiadnu víziu a väčšina vedúcich na všetkých úrovniach riadenia od rektora, dekanov až po vedúcich katedier sú na svojich stoličkách len kvôli funkcii. No schválne, kto počul od svojho šéfa katedry/fakulty pozitívne slová o tom ako si predstavuje smerovanie pracoviska, čo má pracovisko dosiahnuť, kedy to má dosiahnuť a ako sa na tom to budú všetci spoločne podieľať?

Ľudia sú bohužiaľ všade v SR dosadzovaní hlavne na základe známostí a kontaktov na politické strany. Príkladom takýchto kontaktov je aj prepojenie strany SMER-SD na rektora UK Prof. Mičietu. Veď inak by mu SMER tento kšeft s autom neodobril a minimálne by ministerstvo školstva zdvihlo varovný prst. Ale čo čakať od ministra školstva Čaploviča, ktorý platí za prenájom luxusného Audi 3000 eur mesačne, ktoré stojí na parkovisku a nikto ho nepoužíva. Na to človek nemusí byť profesor, aby vedel, že je to blbosť. Prepojenie UK na politickú stranu ilustruje napr. aj to, že rektor Mičieta navrhol do správnej rady UK klamára a dvorného blba strany SMER-SD, poslanca NR SR Andreja Kolesíka, a to na 6 ročné funkčné obdobie. A Kolesík je človek, ktorý sa sám otvorene priznal, že je klamár a klame preto, aby chránil tzv. know-how poslaneckého klubu strany SMER-SD. Tým know-how myslel zákulisné podvody pri hlasovaní poslancov v NR SR. Čoho všetkého je potom takýto človek schopný aby ochránil „know-how" a iné tajomstvá svojej strany? Navyše akademická pôda má byť apolitická a to ide len veľmi ťažko, keď v správnej rade univerzity sedí zástupca politickej strany, klamár, o ktorého kompetenciách a charizme je plný internet vtipov.

No a záverom, ako vyzerá stav budovy UK, kde v roku 2010 odpadol balkón (foto č. 5)? Univerzita samozrejme nedisponuje dostatkom financií na rozsiahlejšiu opravu. Otázkou je, či by nebolo vhodné zo strany vedenia UK vyvíjať tlak na legislatívne zmeny ohľadom zákona o vysokých školách (č. 131/2002 Z. z.) a hlavne tlačiť na zmeny financovania vysokých škôl. Jedným z riešení je aj to, že by si UK zobrala pôžičku, napr. so splatnosťou 15 rokov a zamestnala takých ľudí, ktorí dokážu univerzite zarobiť svojou prácou tieto peniaze späť, napr. aj cez transfer technológií z aplikovaného výskumu do hospodárskej praxe. Ale to by už nemohli obsadzovať funkcie kolesíkovia, a tam je ten problém väčšiny vysokých škôl, nie len nedostatok financií, ako sa každý vyhovára.

Obrázková príloha:

aaaaa
aaaaa 

Foto č. 1 – Odpadnutý balkón: celkový pohľad na fasádu budovy.

Obrázok blogu

Foto č. 2 – Odpadnutý balkón: detail.

Obrázok blogu

Foto č. 3 – Odpadnutý balkón: škody na prístavbe pod budovou.

Obrázok blogu

Foto č. 4 – Rektor UK Prof. Mičieta (v strede) spolu s terajším ministrom školstva Dušanom Čaplovičom (vľavo) a prezidentom SR Ivanom G. (vpravo). Zdroj tu z roku 2011.

Obrázok blogu

Foto č. 5 - Súčasný pohľad na fásádu budovy, zdroj Street View, Google 2012.

Tomáš Homola

Tomáš Homola

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poznávanie pravdy je zdravie ľudského ducha. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu