reklama

List Robertovi Ficovi ohľadom olympijských hier na Slovensku

List predsedovi vlády Robertovi Ficovi ohľadom jeho vyhlasení o organizovaní olympijských hier na Slovensku a o jeho pomýlených predstavách o podpore cestovného ruchu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Váž. pán
Robert Fico
Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava

Vážený pán predseda vlády SR,

tento list je mojou reakciou na Vaše tvrdenia a iniciovanie organizácie olympijských hier na Slovensku v roku 2022. Na tlačovej konferencii dňa 27.3.2013 ste vyjadrili presvedčenie, že olympiáda by bola obrovskou celosvetovou reklamou pre Slovensko a tiež ste napr. povedali: „Čo je na tom zlé, že v stredisku Jasná postavíme nové parkovisko alebo vybudujeme cestné prepojenia s Poľskom, ktoré využijú ľudia aj potom, keď sa olympiáda skončí?".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je na tom zlé nič, ale na parkovisko a cestu nepotrebujeme olympiádu za 500 000 000 eur. Odhadol som, že je to viac ako 200 eur na každého pracujúceho Slováka. Keďže okrem práva a ekonomiky sa nerozumiete ani do cestovného ruchu, skúsim Vám stručne vysvetliť podľa čoho sa obyčajný/bežný turista rozhoduje v ktorej krajine strávi dovolenku a minie tam svoje našetrené peniaze (našetrené, nie inak získané!). Pojem obyčajný/bežný turista si ale tiež nesmiete zamieňať s Vaším ponímaním cestovania letecky prvou triedou, kde Vám letuška počas cesty servíruje do luxusného kresla pečenú kačku a drahé víno. Obyčajní turisti, ktorých je inak väčšina a finančne preinvestujú najviac peňazí, cestujú autobusom, vlakom alebo nízko-nákladovou leteckou spoločnosťou. O svojej destinácii sa v prvom rade rozhodujú podľa toho, čo im daná krajina (región) môže ponúknuť. Vzhľadom na to, že Slovensko je krásna krajina, kde sú mnohé unikátne kultúrne pamiatky, stredoveké hrady, zámky, množstvo turistických trás, krásne mestá ako je Banská Štiavnica, či nádherná príroda, netreba sa o tomto ďalej baviť. Turista sa o týchto všetkých veciach najprv musí nejako dozvedieť. Preto by ma zaujímalo, že keď sa budú športovci lyžovať za 9 rokov v Tatrách na olympiáde, len zopár kilometrov od osád s neprispôsobivými občanmi, za ktorú inak každý pracujúci človek zaplatí po 200 eur, aký vplyv to bude mať na napr. amerického turistu, ktorý by toto leto potenciálne chcel prísť na Slovensko? Na odpoveď prídete hádam aj sám. Internetová stránka http://www.slovakia.travel/ je podľa mňa spracovaná na veľmi dobrej úrovni, čiže ak sa niekto rozhodne stráviť dovolenku na Slovensku, má odkiaľ čerpať informácie. Ibaže ono to nejako nefunguje, že? Po Európe sa s ruksakmi poneviera neuveriteľné množstvo turistov z USA či iných častí sveta, a je skôr náhoda, že nejaký príde aj sem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predstavte si turistu z USA, ktorý možno omylom, možno nie, zablúdi do Bratislavy. Príde napr. vlakom z Viedne. Vystúpi na hlavnej stanici, pozerá, nechápe a „prestavuje hodinky o tridsať rokov nazad". Vytiahne fotoaparát a fotí interiér stanice, neskôr ešte viac v šoku aj exteriér. To ešte netuší, že dobrodružstvo sa len začalo. Hneď potom mu skríži cestu smrad z močovky, ktorý je pre domácich už neodmysliteľnou súčasťou stanice. Rozhodne sa, že nebude nič riskovať a na hostel/hotel si vezme taxi. Taxikár ho odvezie 1,5 km a vypýta si 20 eur, zaplatí lebo nechce mať problémy. Recepčná v hoteli mu hneď nato povie, že normálna cena je 3 - 4 eurá. Dobrý prvý dojem. Dalo by sa pokračovať, ale myslím, že viete kam tým mierim. Turisti čo veľa cestujú majú vo zvyku si svoje zážitky vymieňať aj s inými, ktorých stretnú, tak čo myslíte, odporučí taký turista Bratislavu aj ďalším? A aj vzhľadom nato, že ceny všetkého sú značne nadhodené. A čo by ho čakalo ak by išiel na Spišský hrad a vystúpil by tam na stanici v Spišskej Novej Vsi. Alebo ak by išiel do Nitry, čo je tiež pekné mesto, a nebodaj by na stanici musel ísť na WC? Prikladám Vám fotku1, snáď Vám tiež príde zle ako mne keď som tam bol tento rok v januári. Pokiaľ sa toto nezlepší, tak jediní turisti čo sem prídu budú stále len dobrodruhovia, ktorí sú ochotní smrad od močovky strpieť, lenže takých je málo a nemajú ani veľa peňazí, a vlastne ani takí k nám nechodia. Olympiáda, či chcete alebo nechcete, na tom nič nezmení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším problémom je slabá reklama. Resp. žiadna reklama. Nedávno som si otvoril časopis Geo a bola v ňom samostatná 20 stranová príloha (kompletne po slovensky) o možnostiach turizmu v Rakúsku, pekne región po regióne. Jasné, že ide o platenú reklamu a takto sa správa každý štát, ktorý chce prilákať turistov. Problém u Vás spočíva v tom, ako to spraviť tak, aby sa na tom nejaký kamoš, či bývalý spolužiak, nabalil, keď stým zahraničným vydavateľom nemá nikto nič spoločné. Turista, čo možno na základe reklamy príde, potom ale preinvestuje peniažky u Vášho kamaráta, ktorý ma hotel v Tatrách, a spokojní budú všetci. Olympiáda nie je celosvetovou reklamou pre Slovensko, Gréci by vedeli rozprávať. Ani do Nórska nechodia ľudia preto, lebo v Lillehammeri bola olympiáda. Ľudia tam chodia loviť ryby v krásnej prírode. A tie ryby pritom nesúťažili ani v žiadnej olympijskej disciplíne. Norí majú krásnu prírodu, ktorú si nezničili nezmyselnou ťažbou dreva v prospech firiem blízkych vládnej strane a preto tam chodia aj turisti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestovateľ ďalej rozmýšľa, či je krajina bezpečná, a či v prípade ak sa niečo stane sa môže obrátiť na políciu a spoľahnúť sa na súdy. A toto je jednoznačne Vaša zodpovednosť, že ste si spravili zo zákonov a hlavne z Ústavy SR trhací kalendár, či rovno toaletný papier. Presne tak, ako by obyčajný Slovák nešiel len tak na dovolenku do Gruzínska (okrem dobrodruhov), tak ani Američan sa nebude túlať po krajine, kde keď ho náhodou niekto okradne, tak mu nikto nepomôže. Policajti nezvládajú komunikáciu v cudzom jazyku, čo im vôbec nebráni zastavovať a pokutovať autá zo zahraničia. Cudzí jazyk ani nie je podmienkou, aby ich prijali do zamestnania. Ako potom môžu komunikovať s cudzincami, navyše keď už sme aj v Schengenskom priestore? Vláda musí najprv zlepšiť menované veci a potom môže pomýšľať o ďalšom zvyšovaní renomé napr. organizovaním olympijských hier. Vy postupujete úplne naopak, presne ako rektor UK, o ktorom som nedávno písal na blogu, ktorý sa asi snažil spraviť univerzitu lepšou tak, že si najprv kúpil luxusné auto.

Turista sa tiež rozhoduje podľa dostupnosti kvalitnej lekárskej starostlivosti. Tu asi nemá zmysel nič písať, lebo aj sám si už musíte uvedomovať, že ste to s kamarátmi zo skupiny PENTA zhumpľovali tak, že to už ani za 20 rokov nikto nedá do poriadku. A pritom kvalitných lekárov bolo a je na Slovensku dosť, akurát niektorých z nich zaplatili Nemci a zvyšok pracuje v zúfalých podmienkach.

Na Slovensku nie je cestovný ruch ani atraktívny pre samotných Slovákov. Predstavte si seba ako sedíte vo Vašom luxusnom sídle Bonaparte a chcete sa ísť lyžovať do dobrého lyžiarskeho strediska. Máte na výber lyžiarske stredisko Jasná v Nízkych Tatrách alebo Stuhleck v rakúskom Semmeringu. Ako prvé porovnáte cenu skipasov. No dobre, možno nie Vy, ale normálni ľudia čo nemajú mobil za 5000 eur, áno. Stuhleck celodenný skipas: 37,5 eur, Jasná: 35 eur. Na Stuhleck sa cestuje autom z Bratislavy 2 hodiny po kvalitnej (bez irónie) rakúskej diaľnici, do Jasnej sa trepete po totálne zdevastovaných a zničených slovenských cestách, nehovoriac o ceste smrti Bratislava-Trnava, ktorá je Vašou vizitkou stavania diaľníc. Stavať diaľnicu bez odstavného pruhu, to je práca profíkov zo SMERu.

Nedávno ste si vymysleli zákon o tom ako si ľudia, ktorí by chceli isť organizovane na turistiku na Slovensku, čiže deti v škole a pod. musia pýtať povolenie od správcu lesa. Tak už to vidím, keď sa bude partia z Olomouca organizovať cez facebook, že zájdu na víkend do Malej Fatry a jeden z nich bude zháňať povolenky od piatich správcov lesa kadiaľ povedie ich trasa. Ako to vôbec na diaľku vybaví?! To je taká podpora turizmu na Slovensku, že na to by ani v Severnej Kórei neprišli. Kimovci by boli na Vás neuveriteľne hrdí.

Záverom ešte jedno upozornenie na video2, ktoré sa stalo na internete neslávne známe a robí zlú reklamu Slovensku. Minister Jahnátek ešte počas vlády, ktorej ste predsedal Vy v rokoch 2006-2010, takto pozýval ľudí na konferenciu o energetike. Ja by som na takú konferenciu nešiel a po pravde každý, kto toto videl a nevie aké sú pomery na Slovensku, si spravil obraz a zaškatuľkoval Slovákov. Veď čo je to za štát, kde majú ľudia takého ministra? To ste takto naozaj pán Fico spokojný? A nenarážam na to, že pán Jahnátek vie po anglicky horšie ako dieťa v škôlke, ale na to, že jemu aj Vám chýba akákoľvek sebareflexia. Vy si neuvedomujete, že práve aj takéto možno maličkosti cestovnému ruchu škodia? Veď keď niečo neviete, alebo tomu nerozumiete, tak to nerobte. Pozrite sa ako to dopadlo, keď ste sa Vy osobne hral opäť na právnika a vyzýval poisťovňu, aby sa šla so Slovenskom ťahať za prsty. A výsledok? Podľa posledných informácií zablokoval Luxemburský súd Slovensku 30 miliónov eur. Zaplatíte to zo svojho, však? Pozrite sa ako to dopadlo, keď ste sa hral na ekonóma. Historicky rekordné dlhy a najvyššia nezamestnanosť, ako za Mečiara. Skúste, ešte viac zvýšiť dane, že čo to spraví. Aspoň na 100%. Vtedy by sme sa mali mať podľa Vašej logiky úplne najlepšie. Pozrite sa na Chorvátsko. Podľa Vášho uvažovania rovno ekonomickú samovraždu. Znížili DPH na služby v cestovnom ruchu z 25% na 10%. Výsledkom ale budú nižšie ceny = vyššia atraktívnosť pre turistov = viac turistov = viac ľudí podnikajúcich v turistickom sektore. Taká rovnica je pre Vás úplne nepochopiteľná, že?

Ak si prípravou na olympijské hry, a teda budovaním infraštruktúry v chránených tatranských územiach, zničíme (Vy osobne budete zodpovedný) krásnu slovenskú prírodu, prídeme aj o to posledné, čo stojí za návštevu Slovenska.

PS: Keďže som počul, že sa vyhýbate preberaniu pošty a to dokonca aj v tak závažných prípadoch ako je predvolanie na súd, tento list Vám zasielam formou odkazu na blog do Vašej schránky na rovnakom blogovom portále.

S pozdravom

Tomáš Homola, občan SR

Prílohy:

1 foto: Verejné WC na vlakovej stanici v Nitre, netreba len vidieť ale aj cítiť, doporučujem tam spraviť výjazdové zasadnutie vlády.

Obrázok blogu

2 Typický "profesionál a odborník" zo SMERu v riadiacich funkciách štátu: minister Jahnátek.

Tomáš Homola

Tomáš Homola

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poznávanie pravdy je zdravie ľudského ducha. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu