Prečo padla vláda: iný pohľad na vec.

Autor: Tomáš Homola | 26.10.2011 o 13:44 | Karma článku: 11,71 | Prečítané:  2168x

S odstupom času som začal premýšľať prečo vlastne padla tá vláda. Celé sa mi to zdá zrazu akési podivné a veľmi priehľadné. Navyše všetci sa teraz majú radi a v televíznych diskusiách si hrkútajú ako zaľúbené páriky. Nič Vám na tom nesmrdí?

Na úvod treba povedať, že o ľuďoch ako je Mikuláš Dzurinda a iní, si môžeme myslieť všeličo, len nie to, že sú hlúpi. Väčšinový názor sa však momentálne uberá takým smerom, že nám dáva pekne zožrať teóriu, aký je ten Dzurinda hlupák a ako sa prerátal. Mikuláš Dzurinda na otázku ohľadom nejasného financovania v strane odpovedal: „Hlavne som významne zaplatil. Však?" Nuž, ak cena za pochybné financovanie a prelievanie peňazí medzi schránkovými firmami, má byť významné ministerské kreslo, tak neviem čo k tomu dodať. Ľudia ktorí sa motajú okolo politiky majú pocit nadradenosti. To je fakt. Potom ľudia, ktorí sa v tej politike aj niekam dostanú, majú pocit aj nadradenosti a navyše aj nedotknuteľnosti. A potom ľudia, ktorí v tej politike obsadia dôležité pozície majú pocit takého poloboha a sú hlboko presvedčení o ich nedotknuteľnosti. Mečiar, Dzurinda a Fico sú toho príkladom. To je ďalší fakt. Nechcem sa moc miešať do toho aké úmysly vedú niekoho, aby si financoval stranu cez schránkovú firmu v zahraničí, alebo predával teplý vzduch hlboko pod cenu, rovnako schránkovej firme v zahraničí. Navyše keď nikto ani nevie kto a kde je majiteľ. Aj podľa našich zákonov na tom niečo smrdí a treba to vyšetriť. A tu je podľa mňa celý problém pádu tejto vlády. Radičová ukázala, že nie je problém nekompromisne odstaviť aj svojich ľudí, ak je nejaké podozrenie z korupcie. Policajti detto. Táto vláda rozbehla akúsi mašinériu proti korupcii. Či úplne úspešne, to ťažko povedať, každopádne zverejňovanie zmlúv na internete nie je krok, ale veľký skok dopredu. Takéto smerovanie vlády a aj štátu sa samozrejme nemusí niekomu páčiť. Komu? To je každému jasné. Navyše aj minikšeft s daňovým úradom sa stretne s veľkým odporom premiérky. Nakoniec Dzurinda ubezpečí, že všetko je v poriadku. Verím mu len toľko, že on je o tom naozaj hlboko presvedčený. Prvé poleno Radičovej pod nohy bolo navrhnutie Trnku za nového generálneho prokurátora od poslanca strany SDKÚ. wtf? Po nekonečnom obťažovaní občanov, kto sú tí čo hlasovali naopak a pod., konečne zvolia toho „správneho", čo vraj bude konať. Vraj by potom mala prokuratúra riešiť aj tie veci, ktoré teraz nerieši. Tento status quo dával asi pocit tej nedotknuteľnosti, keďže náš model prokuratúry umožňuje absolútnu moc generálneho prokurátora. Ten keď povie, že Jožko to prasa neukradol a spis treba odložiť, tak sa tak stane.

Ako takúto  situáciu riešiť? Nuž nijako. Možností veľa nie je. Buď dať dole premiérku, čo možno nemusí stačiť. A aj sa ukázalo, že podkopávanie jej autority naozaj nestačí. Tak čo ďalej? Ako to spraviť tak, aby to celé vyzeralo úplne inak? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako zakryť svoj úmysel? Samozrejme skoro nikto, keďže väčšina ľudí ma úmysly čestné. Ale ako spraviť niečo tak, aby to vyzeralo inak. Ak sa nad tým zamyslíme, tak každý príde na takéto riešenie. Ak chcem zakryť nejakú vec, najlepšie je vygenerovať ďalšie teórie o tom ako by to ešte mohlo byť. Minimálne tri. Jedna, kde sme akože my tí dobrí. To je pre našich fanatických fanúšikov. Potom druhá, kde sme tí dobrí, ale sme hlupáci. To je pre tých, čo snami sympatizujú, ale krútia hlavami. No a aby to zožrali s celou udicou aj tí čo nás nemajú radi, tak pre tých vyrobíme teóriu, že my sme boli tí zlí, hlúpi a intrigovali sme kvôli moci. A všetci sú spokojní a môžu sa pekne hádať, kto má pravdu.

Takže zhrnutie. Ak by niekto chcel zabrániť aj zvoleniu/vymenovaniu nového GP, videli sme ako sa to dá spraviť. Spoločnosť je pritom polarizovaná na nejakom eurovale (čo teda prišlo mimoriadne vhod; šikovní ľudia sú takí, ktorí vedia využiť každú situáciu), a problém sa presunul do roviny: „Sulík sem, Sulík tam". Euroval, Grécko, pôžičky. Pred pár dňami som videl v správach, keď sa prezidenta pýtali kedy vymenuje nového GP. Parafrázujem pána prezidenta: „hohohóóó, ale ešte nebolo tamto, hahahaááá, ešte nebolo toto, hihihííí, teraz sú iné veci, hehe". Čiže, problém sa bude naťahovať ešte tak do januára (aj pán prezident o mesiac isto povie, že teraz nie, teraz idú Vianoce) a potom sa povie, že nech si to rieši nová vláda. No a čo, že podľa ústavy to má byť takto. Ústava, ako som pochopil, je zdrap papiera o hodnote toho papiera. Dá sa zmeniť z hodiny na hodinu. Bez nejakej diskusie s odbornou verejnosťou, len tak. Nech sú dôvody hoci aj tie „správne", takto by sa to robiť nemalo. A navyše, kto vie čo je to „správne"? Neviem neviem, že či teda nové voľby sú akože to „správne" riešenie. Poslanci sú volení občanmi na 4 roky, nechápem prečo takto obcujú so zákonmi a nútia nás hlasovať znova. Teda chápem.

Aký je teda výsledok? Problém eurovalu možno vyšumí rýchlo. Ale to, že bude nová vláda, tak to pod rúškom iných dôvodov ostane. Nová vláda, ktorá sa už ani nebude snažiť byť transparentná. Ani mi to nepripadá absurdné, pretože pre podaktorých ľudí, je stále lepšie sedieť v opozícií ako nerobiť nič. Veď čo by aj robili. Prínos niektorých politikov pre spoločnosť je diskutabilný. Ja mám o udalostiach z predošlých týždňov pomerne jasno. Mrzí ma, že táto vláda končí. Aj keď to nebolo dokonalé, je vždy lepšie mať štyri názorovo odlišné strany, ktoré hľadajú dohodu, ako jednu ktorá si robí čo sa jej zachce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?