Kto pôjde za súčasný stav v zdravotníctve do basy?

Autor: Tomáš Homola | 29.11.2011 o 6:40 | (upravené 29.11.2011 o 23:04) Karma článku: 15,07 | Prečítané:  13256x

Nenormálne! Už je len ťažko uveriteľné, čo sa to deje v tomto štáte. Fakt neverím, neverím! Núdzový stav, nútené práce a do toho ešte všetky média manipulujú a klamú. Redaktorkám nie je zle, keď musia čítať klamstvá a robiť zaujaté reportáže? 300 euro? Ďalšie klamstvo! To sa nikto nepoučil z minulého týždňa – média vlastnia finančné skupiny a masírujú verejnosť tak aby neprišli o zisky. Vládne vôbec vláda samostatne? Jeden jediný minister šiel proti finančným skupinám, kšeftovaniu a korupcii a to ste zabudli ako ho média dali hneď dole? Zabudli ste? Jediné pravdivé informácie čítajú v športovom bloku.

Núdzový stav? Pokiaľ si dobre pamätám, lekári o výpovediach začali rozprávať niekedy na jar. Výpovede dali 1.10.2011 ku dňu 1.12.2011. Čiže dva mesiace čistého času riešiť situáciu, povedať lekárom pápá a hľadať nových. Nie minulý týždeň sme mali krízu chudáčikov novinárov – veď bez nich sa nedá žiť. Nedajbože aby sa im niečo stalo. V médiách (tí chudáčikovia – ohrozený druh) sa začala neuveriteľná lživá kampaň proti lekárom. Ale neuveriteľná. Na Galkovi si to nacvičili a teraz sa ide na ostro. Propaganda ako sviňa. To sa ľudia ešte stále nepoučili, že médiá klamú a zavádzajú? Ale nie omylom, ale zámerne.

Nebudem polemizovať o lekároch a ich platoch, podľa mňa si ich požiadavky prečítal málokto. Napr. na dodržiavanie zákonníka práce majú predsa právo. Že sa im nepáčia platy? Áno, máme tu voľný pracovný trh, viac im nedáme, tak sa budú porúčať. Dovidenia. Výpovede ohlásili včas, takže k 1.12.2011 predpokladám nastúpia na ich miesta tí bájni Ukrajinci hovoriaci plynulou slovenčinou.

Za túto situáciu je zodpovedný minister zdravotníctva a premiérka, ibaže toto už nie je na odvolanie, ale toto je na basu. On začal zháňať lekárov včera. Až včera! Čo ten človek robil? Prečo ho kvázi-premiérka neodvolala už dávno? S Galkom to šlo ako rýchlo a to klepol „iba“ po prstoch zločincom. A legálne. Zastupuje vôbec niekto reálne záujmy občanov? Alebo vláda zastupuje súkromné firmy a finančné skupiny? Koluje taký vtip: „Ministerstvo zdravotníctva – člen skupiny Penta“. Fakt je to iba vtip? Koho si vláda cení viac, občanov čo platia dane, alebo finančné skupiny? Galko šiel proti záujmom súkromných firiem a v prospech občanov a aha čo sa dialo. A každá jedna vláda doteraz ide naopak proti záujmu občanov v prospech súkromných firiem. Čo je správnejšie? Kúpiť najdrahší mýtny systém na svete nie je v záujme občanov, ale tej firmy, ktorá ho dodá. V rokoch 1418, 1483 a 1618 sa stým v Prahe vedeli dobre vysporiadať. Bola by to dobrá motivácia aj dnes.

Nemám slov na túto situáciu. Lekárom dávam za pravdu. Keď niekto chce odísť zo zamestnania, je to jeho súkromná vec. A teraz tu máme nútené práce, neuveriteľné. Keď Slovensko prehrá súd v Štrasburgu, a ono ho prehrá, zaplatí to Gašparovič zo svojho? Zaplatí to Penta? Z mojich daní ale prosím nie! Keď sme takí grandi a predávame emisie a sitká hlboko pod cenu, nakupujeme najdrahší mýtny systém, asi máme peňazí dosť. Ani nevieme čo s nimi. Lebo zdá sa, že toto ľudom nevadí, keď odchádzajú všetky peniažky zlodejíčkom a podpora cez 40%. Hurá. Prečo potom ľudom vadia vyššie platy lekárov? Mne nevadia.

Že si ceníme začínajúceho lekára1 na 450 eur. V poriadku. Že si ceníme lekára s atestáciou2 na 1000 eur. V poriadku. Je tu slobodný pracovný trh. Aj na to sme vstupovali do EÚ. Ako to vidím ja, ani tí Ukrajinci tu za taký plat robiť neprídu. Navyše ešte sa učiť po slovensky, keď sa môžu naučiť po nemecky. Realita nie je taká ružová a tie nízke platy asi teda nebudú trhové. Nedávno som sa pýtal koľko dostane začínajúci lekár na Srí Lanke. Cca 200-300 eur. Priemerný plat je tam okolo 80 eur. Fakt príde taký človek robiť sem? Zato, že bude mať o stovku viac a milión nových poplatkov? Neverím. A navyše, ak hypoteticky k 1.12.2011 podajú výpovede všetci administratívni zamestnanci ministerstva zdravotníctva, vrátane ministra, to budete vidieť druhého decembra ráno tú frontu nových uchádzačov, absolventov všelijakých pochybných paneurópskych či akých univerzít. A zaškolia ich za pár týždňov. Vy by ste sa dali vyšetriť lekárom – ktorý je síce z Trenčianskej univerzity, kde bol frajer a diplom dostal za pár mesiacov a potom sa mesiac školil na chirurga? Len toľko o rozdielnosti povolaní.

A k záveru opakujem. Toto je na basu a keď sa niekomu niečo stane, žalovať treba zdravotnú poisťovňu a štát, pretože peniaze odvádzame tam. A nie priamo do nemocnice. Toto už hádam nie je len o nejakej politickej zodpovednosti a odstúpení, veď ľudia môžu umierať.

A ešte obrázok – tiež by to mohlo začať kolovať ako vtip – lebo to motto je fakt v danej situácií výstižné.


bilboard.jpg
[1] 6rokov štúdia, a nie také ako flákarina na EUBA, prípadne opisovačky na BVŠP, či hnojárina v Nitre. Uvedomujem si že touto poznámkou rozčúlim veľa ľudí, čo už.

[2] 6 rokov štúdia + 5 rokov atestácia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rúško treba mať aj na terase, aj pri ceste na toaletu

Od pondelka sa otvoria letné terasy aj fitnescentrá.

Za vznikom krvných zrazenín môže byť zloženie oxfordskej vakcíny

Vedci prišli s ďalšou podpornou hypotézou.


Už ste čítali?