List predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi ohľadom DPH na potraviny

Autor: Tomáš Homola | 31.1.2013 o 9:15 | Karma článku: 25,28 | Prečítané:  8420x

Na svojom blogu uverejňujem list, ktorý som adresoval predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi a zaslal na Úrad vlády SR. Dôvodom sú vysoké ceny za potraviny, na ktoré Robert Fico ako opozičný politik vždy upozorňoval, ale ako predseda vlády SR už v tomto smere svoje vízie a sľuby občanom nikdy nerealizoval.


Váž. pán
Robert Fico
Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava

Vážený pán predseda vlády SR,

dňa 05.08.2004 ste ako poslanec NR SR predložili návrh na vydanie zákona, ktorým sa mal meniť a dopĺňať zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 350/2004 Z. z. Týmto zákonom sa mala upraviť DPH na základné potraviny z 19% na 10%. V dôvodovej správe, ktorá je súčasťou predkladaného zákona, ste uviedli:

uvedenou navrhovanou novelizáciou zákona o dani z pridanej hodnoty by sa zmiernili sociálno-ekonomické dopady na obyvateľstvo súvisiace so zavedením jednej 19% sadzby DPH ....".

Tiež ste uviedli, že:

navrhovaná právna úprava je spoločensky potrebná a žiadaná".

Tento zákon spolu s Vami predložili do NR SR aj pán bývalý poslanec Igor Šulaj, pán poslanec Róber Madej a pán bývalý poslanec Igor Federič. Dňa 09.09.2004 NR SR na svojej 31. schôdzi hlasovala o tomto zákone (číslo hlasovania 107). Tento zákon podporili všetci poslanci poslaneckého klubu strany SMER okrem pani poslankyne Zmajkovičovej, ktorá bola neprítomná. Zo súčasných poslancov strany SMER-SD návrh zákona podporili nasledovní poslanci NR SR:

  • Jaroslav Baška
  • Juraj Blanár
  • Miroslav Číž
  • Darina Gabániová
  • Maroš Kondrót
  • Jana Laššáková
  • Róbert Madej
  • Dušan Muňko
  • Ivan Varga

Návrh zákona tiež podporil vtedajší poslanec HZDS, dnes poslanec za SMER-SD, Dušan Jarjabek. Ďalej návrh zákona podporili poslanci, ktorí sú dnes podpredsedovia vlády SR: Robert Kaliňák a Ľubomír Vážny a tiež bývalý poslanec Dušan Čaplovič, ktorý je dnes ministrom. Zákon podporil aj bývalý poslanec Igor Federič, dnes vedúci Úradu vlády SR. Zákon tiež podporil súčasný predseda NR SR Pavol Paška a súčasný predseda vlády SR, Robert Fico, teda Vy. Návrh zákona bohužiaľ nemal v NR SR dostatočnú podporu poslancov ostatných klubov a neprešiel. Z uvedeného tiež vyplýva, že v súčasnosti má návrh zákona stále širokú podporu v strane SMER-SD a vo vláde SR.

Týmto by som Vás ako občan SR chcel požiadať, aby vláda SR predložila do NR SR rovnaký zákon, ktorým by sa upravila DPH na vybrané základné potraviny zo súčasných 20% na 10%. Je evidentné, že dôvody, kvôli ktorým ste v roku 2004 tento zákon predložili, stále pretrvávajú. Prosím, informujte o tomto členov vlády, ktorí v roku 2004, ako poslanci NR SR, za tento zákon zahlasovali a zvážte jeho opätovné predloženie. Tiež sa obraciam emailom na poslancov strany SMER-SD, ktorí v roku 2004 tento zákon podporili, a preposielam im tento list. Žiadam ich, aby v prípade, že vláda SR tento zákon nepredloží do NR SR, aby ho predložili oni ako poslanecký návrh, tak ako Vy pán predseda vlády SR v roku 2004.

Chcem Vám tiež pripomenúť oficiálne stanovisko strany SMER-SD ohľadom DPH na potraviny z roku 2004. Čerpám z internetovej stránky strany SMER-SD, kde je jasne uvedené:

v prípade účasti vo vláde by SMER okamžite pristúpil napr. k zavedeniu 5% DPH na potraviny, lieky, knihy a služby ... "

Pán predseda vlády, Vaša strana bola vo vláde v rokoch 2006 - 2010, a momentálne v tomto volebnom období je to už skoro ďalší rok, teda celkovo je strana SMER-SD vo vláde už skoro 5 rokov. Ako je možné, že ste DPH na potraviny stále nezmenili a strana SMER-SD sa o túto zmenu ani nesnažila? Momentálne už skoro jeden rok disponujete väčšinou poslancov v NR SR a tak by nemal byť problém, aby návrh zákona, ktorým by sa upravila DPH na potraviny, úspešne prešiel, či už vo forme poslaneckého alebo vládneho návrhu. Všimol som si, že problém vysokej ceny potravín intenzívne vnímate. Napr. to bolo evidentné práve pred poslednými voľbami. Dňa 04.03.2012, v diskusnej relácii O päť minút dvanásť, kde ste diskutovali hlavne s Vašimi kamarátmi,  napr. pánom Dzurindom, pánom Figeľom a pánom Bugárom, ste povedali:

„Pán predseda, neviem či chodíte do obchodu alebo nechodíte. Bežný nákup zdražel z 30 € na 38 €" (oproti januáru 2011 pozn.).

Portál demagog.sk síce označil Váš výrok za tzv. nepravdu, ale tým ste pred voľbami jasne deklarovali, že ste si problematiky vysokých cien potravín stále vedomý.

Pán predseda vlády, dovoľte mi ešte opýtať sa, ako hodnotíte pôsobenie pána tzv. „prof." Jahnátka vo funkcii ministra pôdohospodárstva. Ministerstvo pôdohospodárstva malo v kompetencii zabezpečiť potravinovú pomoc na rok 2013, o ktorú sa môžeme uchádzať z prostriedkov EÚ. O túto pomoc SR nepožiadala, resp. požiadala neskoro a preto žiadnu pomoc chudobní občania tento rok nedostanú. Je to kvôli tomu, že ste Vy pán premiér ohľadom tejto pomoci povedali:

„Je to hanba. Je to niečo, čo radí Slovensko k rozvojovým krajinám",

a teda ste o túto potravinovú pomoc požiadali úmyselne neskoro, alebo sa jedná len čisto o zlyhanie ministerstva? Avšak aj toto by bolo v kontraste s Vašim tvrdením z roku 2004, kde ste SR prirovnali k vychudnutej tatranskej ovečke. Tak ako to je? Vnímate Slovensko ako rozvojovú krajina či nie? Inak podobný rozpor som si nedávno všimol, keď Južná Kórea ponúkla potravinovú pomoc Severnej Kórei, a tá to odmietla s odôvodnením, že takúto pomoc nepotrebuje. V Severnej Kórei majú rovnako ako u nás totalitný režim jednej strany a radšej vystreľujú raketky do vesmíru namiesto pomáhania ľudom, ktorí hladujú. U nás vypúšťate metaforicky povedané zasa iné raketky, ... emisie, nástenky, elektronické mýto a pod..

Záverom mi dovoľte smutne konštatovať, že aj napriek Vašim sľubom, je SR krajinou s najvyššou DPH na potraviny v EÚ. Napr. v susednej ČR je to 10%, v Nemecku 7% alebo v UK len 5%. Dokonca aj v takom Bulharsku je DPH na potraviny len 7%. Očakávam, že vláda SR prestane „vypúšťať raketky do vesmíru", a začne napĺňať svoje predvolebné ciele, a teda znižovať daňové zaťaženie a zabezpečí ľudom istoty. Občania prepožičali spravovanie SR strane SMER-SD, a to hlavne na základe sľubov, ktoré strana SMER-SD deklarovala pred voľbami. Pokiaľ tieto sľuby a istoty už nie sú aktuálne, žiadam Vás o zváženie účasti strany SMER-SD vo vláde SR.

S pozdravom

Tomáš Homola, občan SR

V Bratislave 31.01.2013

Prílohy k blogu (nie sú súčasťou listu):

Priloha 1: Scan zaslaného listu
Priloha 2: Email poslancom
Priloha 3: Návrh zákona – link na web NR SR

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?