List predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi ohľadom zákl. sadzby DPH

Autor: Tomáš Homola | 13.2.2013 o 9:15 | Karma článku: 22,68 | Prečítané:  3639x

Na svojom blogu uverejňujem list, ktorý som adresoval predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi a zaslal na Úrad vlády SR. Dôvodom je jeho „chaotická“ legislatívna aktivita pri zákone o dani z pridanej hodnoty. V liste ho žiadam aby vláda SR predložila do NR SR jeho pôvodný návrh zákona z roku 2011, ktorým sa mala znížiť základná sadzba DPH na 19%.

Váž. pán
Robert Fico
Úrad vlády Slovenskej republiky
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava

 

Vážený pán predseda vlády SR,

dňa 25.02.2011, teda pred dvomi rokmi, ste spolu s pánom Počiatkom a pánom Kažimírom, ako poslanci NR SR, predložili do NR SR návrh na vydanie zákona, ktorým sa mal meniť a dopĺňať zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Váš návrh obsahoval také legislatívne zmeny, ktoré by :

 

  • opätovne zaviedli zníženú sadzbu DPH na predaj potravín z dvora na 6%,
  • opätovne zaviedli základnú sadzbu DPH na úroveň 19%.

 

Dnes je v SR základná sadzba DPH 20%. Zvýšenie DPH z 19% na 20% bolo zavedené zákonom č. 490/2010 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť dňa 1.1.2011. Toto dočasné opatrenie zaviedla vláda I. Radičovej v rámci opatrení na zníženie deficitu verejných financií, ktorého platnosť bude končiť vtedy, keď schodok verejnej správy dosiahne úroveň menej ako 3%. Dôvodom tohto opatrenia bol katastrofálny stav verejných financií s akým hospodárila Vaša vláda v rokoch 2006 - 2010. Keď bol tento návrh zákona v NR SR v treťom čítaní, všetci poslanci strany SMER-SD hlasovali proti, okrem poslancov Bašku a Čaploviča, ktorí boli neprítomní. Návrh zákona prešiel kvôli podpore poslancov z klubov SDKÚ-DS, SAS, KDH a MOST-HÍD.

Ako som už spomenul, zákon nadobudol účinnosť dňa 1.1.2011 a základná sadza DPH bola zvýšená na hodnotu 20%. Následne ste Vy, pán Fico, predložili do NR SR dňa 25.02.2011, teda v priebehu dvoch mesiacov, návrh takého zákona, ktorým sa mala základná sadzba DPH znížiť späť na 19%. V dôvodovej správe predkladaného návrhu ste uviedli:

„Cieľom navrhovaných zmien je zmierniť negatívne dopady rastu cien potravín a iných tovarov a služieb na obyvateľstvo Slovenskej republiky. Tento vývoj je spôsobený predovšetkým rastom cien potravín a energetických surovín na svetových trhoch, ale aj úspornými opatreniami vlády Slovenskej republiky, ktoré sa negatívne prejavujú v zdražovaní  tovarov a služieb každodennej spotreby."

V doložke vplyvov takéhoto návrhu zákona ste zasa uviedli:

„Možno predpokladať pozitívny vplyv na obyvateľstvo najmä v dôsledku zavedenia zníženej sadzby dane na tzv. predaj z dvora. Pozitívny dopad sa predpokladá na hospodárenie prvovýrobcov v poľnohospodárstve."

alebo

„Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie najmä v sektore poľnohospodárstva."

Dňa 6.4.2011 prebehlo v NR SR hlasovanie o Vašom návrhu zákona, ktorým sa mala znížiť DPH. Všetci poslanci strany SMER-SD hlasovali za, okrem poslancov Rašiho a Mamojku, ktorí boli neprítomní. Návrh zákona neprešiel a základná sadza DPH zostala na úrovni 20%.

Dňa 29.04.2011 ste s poslancami Počiatkom a Kažimírom opäť predložili do NR SR návrh zákona, ktorým sa mala znížiť základná sadzba DPH na 19%. Ústavnoprávny výbor NR SR Vám následne 16.05.2011 oznámil, že návrh zákona nebol podaný v súlade s §96 ods. 3 zákona NR SR č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku NR SR, keďže sa jednalo o návrh zákona v tej istej veci, ako bol Váš predchádzajúci návrh zákona a neuplynula šesť mesačná lehota, kedy môže byť zákon opätovne predložený do NR SR.  Je čudné, že ako docent práva toto neviete.

Dňa 10.03.2012 sa konali voľby, ktoré vyhrala strana SMER-SD s podporou viac ako milióna občanov SR a zaručila sa napr. aj istotami, ktoré im sľúbila. Strana SMER-SD následne zostavila vládu SR aj zo zástupcov z finančných skupín PENTA a J&T. Následne ministerstvo financií pod vedením pána Kažimíra, ktorý len rok predtým bojoval o 19% základnú sadzbu DPH, navrhlo novelizovať zákon o DPH. Potom dňa 1.6.2012 doručila Vaša vláda do NR SR návrh zákona, ktorým sa mal meniť a dopĺňať zákon č. 222/2004 Z. z. o DPH ... Zákon bol schválený a vyšiel v Zbierke zákonov ako zákon č. 246/2012.

Moja otázka znie: Prečo v poslednej novele zákona o DPH, teda v zákone č. 246/2012 Z. z., nie je ani zmienka o tom, že sa bude znižovať základná sadzba DPH na 19%?

Načo ste v roku 2011 predkladali s pánom Kažimírom takého návrhy zákonov, keď bolo jasné, že nemáte podporu v NR SR a teraz keď môžete schváliť čo len chcete, tak to nerobíte? Nechápem ani, prečo ste sa vôbec tlačili do vlády, keď nie ste schopný, či ochotný, presadzovať také zákony, ktoré ste v opozícii nemohli. Zaujímavé je tiež, že nikto z poslancov strany SMER-SD, ktorí len rok predtým hlasovali za zníženie základnej sadzby DPH, teraz nepredložili ani jeden pozmeňovací návrh v tomto zmysle!

Žiadam Vás ako predsedu vlády SR, aby vláda SR predložila NR SR návrh zákona, ktorým by sa upravila základná sadzba dane z pridanej hodnoty na 19%, presne tak, ako ste to navrhovali Vy, alebo terajší minister financií (ekonomický expert strany SMER-SD), pán Kažimír, pred dvomi rokmi.

Ešte raz by som Vám chcel pripomenúť, že strana SMER-SD bola (podľa výsledkov hlasovania v NR SR) proti 20% základnej sadzbe DPH a taktiež strana SMER-SD podporila opätovné zníženie základnej sadzby DPH na 19%. Nežiadam Vás teda o nič iné, ako o pokračovanie vašej legislatívnej iniciatívy, ktorú ste nedávno deklarovali ako poslanec v predložených zákonoch.

Na záver mi dovoľte ešte jeden osobný návrh. Všimol som si, že blogujete na internetovej stránke, zrejme Vášho obľúbeného, denníka SME. Skúste namiesto bulváru, napísať aj blog o Vašej legislatívnej aktivite o DPH. Myslím, že hlavne Vašich voličov by zaujímalo, prečo vyvíjate aktivitu v prospech občanov len keď ste v opozícii a nemôžete vôbec nič zmeniť, a naopak, vždy keď ste vo vláde tak robíte presný opak! List zverejňujem aj na stránke kde blogujete aj Vy, teda na www.blog.sme.sk. Keďže mi nikdy na moje listy neodpisujete, skúste aspoň v diskusii vysvetliť, prečo je dobré pomáhať ľudom len vtedy, keď to nemá žiadny efekt.

 

S pozdravom

Tomáš Homola, občan SR                                                      V Bratislave dňa 13.02.2013

---

Prílohy k blogu (nie sú súčasťou listu)

Príloha 1: Scan zaslaného listu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?