reklama

Ficova schizofrénia

V roku 2008 Slovensko schvaľovalo novú zmluvu o EÚ a Robert Fico, vtedajší predseda vlády SR, bol zodpovedný za vyjednávanie o podobe tejto zmluvy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Toto bol tiež čas, keď si niektoré krajiny vyjednali individuálne podmienky, nie však Slovensko, ktoré zastupoval servilný Fico. Fico sa pri rokovaniach v Bruseli bojí a samostatne ani nerozpráva. Preto nová zmluva o EÚ, tzv. Lisabonská zmluva, je pre malú krajinu akou je Slovensko, nevýhodná. Fico v roku 2008 nevyloboval pre Slovensko, už v tak nevýhodnej zmluve, absolútne žiadnu aspoň malú výnimku, čo kľudne mohla byť výnimka pri imigračných pravidlách.

V roku 2008 Robert Fico, predseda vlády spolu s parlamentnou stranou SMER presadili súčasné pravidlá v EÚ, napr. to že Slovensko je pri hlasovaniach značne znevýhodnené a tiež aj nové mechanizmy pre prerozdeľovanie imigrantov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Navyše, pre Fica bolo schválenie Lisabonskej zmluvy v jej súčasnej podobe také kľúčové, že dokonca hrozil podaním demisie! Tu je niekoľko Ficových výrokov, ako vážne to myslel v roku 2008 napr. aj s imigráciou:

„Premiér Robert Fico vyhlásil, že keby zmluva neprešla v parlamente, podal by demisiu prezidentovi“.

Za Lisabonskú zmluvu zahlasovali aj „hviezdy“ SMERu ako napr.

  • súčasný predseda NR SR Peter Pellegrini, ktorý sa za posledné dva roky nenašiel uplatnenie ani ako štátny tajomník na Ministerstve financií, ale bol neschopný samostatne riadiť aj Ministerstvo školstva,

  • až do kauzy predraženého CT prístroja v Piešťanskej nemocnici predseda NR SR a za odmenu súčasný podpredseda strany SMER, marxista-leninista, Pavol Paška,

  • bývala členka dozornej rady v Piešťanskej nemocnici Renáta Zmajkovičová a bývalá podpredsedníčka NR SR, za odmenu za „kvalitnú prácu“ pri dozeraní na hospodárenie nemocnice teraz už „len“ poslankyňa NR SR.

  • poslankyňa NR SR a primátorka Humenného Jana Vaľová,

  • ten čo išiel v pracovnej dobe „krstiť vnučku“, Ján Richter

  • a napríklad aj súčasná podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková, ktorá na drzovku kandiduje na sudkyňu Ústavného súdu.

Zaujímavé je aj kladné hlasovanie niektorých iných poslancov, napr. Zsolt Simon, či Ficov akože politický súper, ale inak jeho verný prisluhovač, Béla Bugár. Treba si všimnúť, že aj tentokrát je to opäť Bugár, kto pomohol Ficovi s ďalším vysoko kontroverzným zákonom, ktorým sa Slovensko posúva bližšie k policajnému štátu, a ľudí oberá o slobodu podobne ako Lisabonská zmluva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za Lisabonskú zmluvu inak zahlasovali aj takí „národniari“ ako Ján SlotaVladimír Mečiar. Celý výpis z hlasovania je tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=22734

Schválením Lisabonskej zmluvy sa SMER dlho chválil aj na svojej internetovej stránke. Vyberám niekoľko citátov: (Odkaz už, ako inak, nefunguje, ale print-screen sa dá pozrieť tu.)

„Podľa predsedu vlády SR R. Fica je po vstupe do schengenského priestoru schválenie zmluvy ďalším významným krokom k európskej integrácii Slovenskej republiky.“

„Slovenská republika sa tak stala v poradí deviatou krajinou EÚ, ktorá oficiálne ratifikovala dokument, ktorý prispeje k sprehľadneniu, demokratizácii a zefektívneniu fungovania inštitúcií EÚ“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„R. Fico zdôraznil, že za Lisabonskú zmluvu dnes nehlasovali tí "protinárodní a protieurópski" politici.“ Po hlasovaní Fico ešte dokonca povedal, že Európska únia sa nepochybne viac priblíži k občanom“.

Lisabonska zmluva (Kapitola 2, politiky vzťahujúce sa na hraničné kontroly, azyl a prisťahovalectvo, článok 63, časť 3) znie: „Ak sa jeden alebo viac členských štátov ocitne v núdzovej situácii v dôsledku náhleho prílevu štátnych príslušníkov tretích krajín, môže Rada na návrh Komisie prijať dočasné opatrenia v prospech dotknutého, respektíve dotknutých členských štátov. Uznáša sa po porade s Európskym parlamentom.“ A porada s Európskym parlamentom naozaj prebehla!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Europoslanci, ktorých nominoval SMER aby zastávali záujmy Slovenska, dva krát (prvé hlasovanie v máji 2015, druhé hlasovanie v septembri 2015) odporučili Európskej komisii prijať kvóty, ktoré sú podľa SMERu zlé. Ako sa tomu dá rozumieť? Podľa čoho vyberá SMER europoslancov? A následne Fico, predseda SMERu a predseda vlády SR, kvóty odmieta. Slovenská republika bola prehlasovaná na základe Lisabonskej zmluvy, za ktorej prijatie Fico tak veľmi bojoval. Fico potom obvinil EÚ z diktátu, prečo ale potom schválil Lisabonskú zmluvu a nevyjednal pre Slovensko napr. právo veta v prípade hlasovaniach o migračných pravidlách?

22. septembra 2015 bolo v Bruseli stretnutie premiérov, ktorí následne prijali kvóty. Tie ktoré SMER 2x schválil. Pred týmto stretnutím presviedčal Fico Slovákov, že kvóty sú zlé a SMER s nimi nesúhlasí. A ako dopadlo toto stretnutie? Fico po stretnutí informoval novinárov: Nikto sa na to nepýtal, ani na chodbách.“Načo tam potom išiel? Čakal ako školáčik, kto ho vyvolá a spýta sa ho? Veď už tam musí byť všetkým len na smiech a sám priznáva, že sa sním EÚ lídri ani len nebavia. Teraz Fico podal žalobu na EÚ za kvóty, ktoré SMER 2x odporučil schváliť. To už je čistá schizofrénia!

Po podaní žaloby Fico navyše povedal: „Ide o nelegislatívne opatrenie – dochádza k porušovaniu práv národných parlamentov a európskeho parlamentu. Rada ministrov vnútra mala rozhodovať jednomyseľne, nie väčšinovo."

Lisabonská zmluva (Ustanovenie o inštitúciách, článok 9-3c): „Rada sa uznáša kvalifikovanou väčšinou s výnimkou prípadov, keď zmluvy ustanovujú inak.“

Za to, že sa nerozhoduje jednomyseľne sa môžeme poďakovať práve Ficovi. Najhoršie je, že ani sám nevie čo je v zmluve, ktorú ako predseda vlády vyjednal a predložil do NR SR na schválenie. To že nazval skupinu poslancov okolo V. Palka, ktorí za zmluvu nehlasovali, že sú protinárodní, vyznieva momentálne ako Ficova vstupenka na psychiatrické vyšetrenie ...

Podľa Ficovho správania posudzujú ostatní európsky politici Slovensko a prikladajú nám určitý význam. Ak niekto mení svoje „názory“ zo dňa na deň, nemá konzistentné vyjadrenia, prípadne sa vyjadruje mimoriadne hlúpo a na rokovaní celý večer mlčí, nemôže ho nikto brať vážne.

Fico nás takto „profesionálne“ zastupuje stále. Treba si to uvedomiť, a hlavne ho nevoliť.

Tomáš Homola

Tomáš Homola

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poznávanie pravdy je zdravie ľudského ducha. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu